نويسنده: سید امین اتابک قهفرخی - ۱۳٩٢/۸/٢٩

پیام های عاشورا - رنگ خدایی دادن به کارها

یکی از رموز جاودانگی و ماندگاری حادثه عاشورا این است که حرکت حسین(ع)، جهاد وشهادتش همه برای خدا بود و رنگ و بوی خدائی داشت. هرکاری که برای خدا باشد، رنگ جاودانه میگیرد و جهاد برای خدا همواره امتداد میابد.

پایان زندگانی هرکس به مرگ اوست                   جز مرد حق که مرگ وی، آغاز دفتر است

بنابراین از قیام عاشورا این نتیجه را میگیریم که همیشه در زندگی مان به کارهایمان رنگ و بوی خدایی بدهیم و برای رضای خدا کار انجام دهیم. چرا که کاری که رنگ و بوی خدائی دهد فراموش نمیشود.

دشمنت کشت ولی نور تو خاموش نگشت            آری آن نور که فانی نشود، نور خداست

پیام های عاشورا - رنگ خدایی دادن به کارها

نويسنده: سید امین اتابک قهفرخی - ۱۳٩٢/۸/٢٧

همیشه در حوادث تاریخ، خواص جامعه و شخصیت های برجسته نقش عمده و تاثیرگذاری داشته اند و خواهند داشت. عمل نکردن خواص جامعه به تکلیف خود در وقوع حادثه عاشورا تاثیرگذار بود. در حادثه کربلا، کوتاهی، ترس و خودفروشی خواص بستر وقوع این حادثه را فراهم نمود.

به تعبیر مقام معظم رهبری:(( تصمیم گیری خواص در وقت لازم، تشخیص خواص در وقت لازم، گذست خواص در وقت لازم، اقدام خواص از دنیا در لحظه لازم، اقدام خواص برای خدا در لحظه لازم، اینهاست که تاریخ را نجات میدهد، ارزشها را نجات میدهد، ارزشها را حفظ میکند. باید در لحظه لازم حرکت لازم را انجام داد. اگر وقت گذشت دیگر فایده ندارد... ))

وقتی حوادث تاریخ ایران را به خصوص قبل و بعد از انقلاب مطالعه میکینم، میبینیم خواص جامعه نقش به سزایی در وقوع حوادث داشته اند. در مطالعه حوادث فتنه 88 میبینیم که سکوت برخی خواص چه اثرات و هزینه های هنگفتی برای انقلاب به بار آورد. این است که باید خواص را شناخت و خواص نیز باید در هر مقطع به وظیفه خاص خاص خود در آن دوره عمل کنند.

نويسنده: سید امین اتابک قهفرخی - ۱۳٩٢/۸/٢٥

از دستاوردها، اهداف، انگیزه ها، درسها و پیام های مهم عاشورا جهاد است.جهاد نشان قدرت جامعه اسلامی، نشان حق جویی و دفاع از مظلومین است. جهاد نماد مبارزه با استکبار ستیزی و دوری از ذلت و خواری است. جهاد با دشمنان متجاوز داخلی و خارجی، جهاد با کفار، جهاد با بدعت گزاران و تحریف کنندگان، جهاد با مفسدین و ترویج دهندگان باطل از واجبات است.

جهاد امام حسین(ع) و یارانش برای احیای دین است. در راه جهاد و با انگیزه الهی هم کشتن و هم کشته شدن موجب حیات و پیروزی است. کشتن از این جهت که انسان عده ای انسان زورگو، مستکبر و ظالم را از بین برده است و موجب بیداری مردم و احیای حق میگردد. کشته شدن هم از این جهت که با جان دادن و ایثار و نثار خون در راه دین خدا موجب بیداری مردم و احیای حق و حقوق مظلوم میشود.

عاشورا الهام بخش مجاهدان در طول تاریخ است و خون سید الشهدا و یاران باوفایش حس حماسه سازی و ظلم ستیزی را در پیروان آن امام به وجود آورده و این است که میبینیم حماسه کربلا همیشه در طول تاریخ حماسه های دیگری همچون هشت سال دفاع مقدس را پدید آورد و " خون شهدای جنگ تحمیلی امتداد خون شهدای کربلاست".

نويسنده: سید امین اتابک قهفرخی - ۱۳٩٢/۸/٢۳

یکی دیگر از درسها و پیام های عاشورا وفاداری و وفای به عهد و پیمان است. تاریخ نشان داده که مردم کوفه همیشه پیمان شکستند، از جمله بی وفایی آنان به علی بن ابی طالب(ع)، امام حسن مجتبی (ع)، مسلم بن عقیل و امام حسین (ع). کوفیان بی وفایی خود و پیمان شکنی خود را نشان دادند و به عبارتی گویند "ادب از که آموختی از بی ادبان" پس باید از این بی وفایی و پیمان شکنی کوفیان درس گرفته و با امام و رهبر خود عهد و پیمانی شکست ناپذیر ببندیم و شعار "ما اهل کوفه نیستیم علی تنها بماند" را با صدای رسا اعلام کنیم.

پیام های عاشورا - وفای به عهد و پیمان

نويسنده: سید امین اتابک قهفرخی - ۱۳٩٢/۸/٢۱

از ویژگی های فکری و عملی یاران سیدالشهداء(ع) در نهضت عاشورا، بصیرت و بینش بود. کسانی که اهل بصیرت هستند، روشن بین و بیدار دل هستند و شناخت عمیق نسبت به حق و باطل، امام و حجت الهی، راه و برنامه، دوست و دشمن، مومن و منافق دارند. صاحبان بصیرت چشم دورنشان بیناست، نه تنها چشم سر. با آگاهی، هوشیاری و انتخاب گام در راه میگذارند و عملکرد و موضعگیریهایشان ریشه اعتقادی و مبانی مکتبی و دینی دارد، جهادشان مکتبی و مبارزاتشان مردمی است؛ نه سودجویانه و دنیاپرستانه یا نشات گرفته از تعصبات قومی و جاهلی، یا تحریک شده تبلیغات فریبکارانه جناح باطل و سلطه زور. اهل بصیرت راه خود را روشن و بی ابهام و بحق میبینند و باطل بودن دشمن را یقین دارندو با تطمیع و تهدید، نه خود را میفروشند و نه دست از عقیده و جهاد برمیدارند. شمشیرها و جهادشان پشتوانه عقیدتی دارد.

اینگونه مدافعان بینادل و پیروان دل آگاه، هم در رکاب علی(ع) با معاویه میجنگیدند، هم در همه حال امام مجتبی(ع) را حمایت میکردند، هم در عاشورا جان خویش را فدای امام خویش و نصرت قرآن میکردند. این از سخنرانیها و رجزها و پاسخهایشان روشن بود.

سخنان امام حسین(ع)، امام سجاد(ع)، حضرت اباالفضل، علی اکبر، جوانان بنی هاشم، یاران اباعبدالله همه گویای عمق بصیرت آنان است. امام صادق(ع) درباره حضرت اباالفضل تعبیر "نافذ البصیره" دارد. سخنان علی اکبر خطاب به امام که " مگر ما بر حق نیستیم " و این که در جواب امام که از او میپرسد شهادت نزد تو چگونه است جواب میدهد شیرین تر از عسل، همگی گواه بصیرت عمیق یاران اباعبدالله است.

در جبهه مقابل امام کوردلانی دنیا طلب و فریب خوردگانی بی انگیزه و تحریک شدگانی نادان بودند که تبلیغات اموی چشم بصیرتشان را بسته بود و لقمه های حرام، گوش حقیقت را از آنان گرفته بود.

نويسنده: سید امین اتابک قهفرخی - ۱۳٩٢/۸/٢٠

یکی از شهدای کربلا بُرَیربن خُضَیر همدانی است. او از اصحاب وفادار امام حسین(ع) و از انسان های شایسته و پرهیزگار است. او زاهد، قاری قرآن و معلم قرآن و از شجاعان بزرگوار کوفه، از قبیله همدان بود. او در سال 60هجری از کوفه به مکه رفت و به امام حسین(ع) پیوست و همراه او به کوفه آمد. روز تاسوعا از خوشحالی اینکه به شهدادت خواهد رسید، با عبدالرحمن بن عبربه شوخی می کرد. شب عاشورا نیز از کسانی بود که برخواست و در حمایت و جانبازی برای امام، سخنانی ایراد کرد.

در کربلا چندین بار خطاب به دشمن سخنرانیها کرد. کلمات وفاداری او نسبت به سیدالشهداء معروف است.

از این شهید کربلا باید درس وفاداری آموخت.

منابع : برگرفته از کتاب " فرهنگ عاشورا " نوشته جواد محدثی صفحه 76

نويسنده: سید امین اتابک قهفرخی - ۱۳٩٢/۸/۱٩

از بارزترین مفاهیم و درسهای عاشورا، ایثار است. ایثار یعنی فداکاری و دیگری را بر خود مقدم داشتن و جان و مال خود را فدای چیزی برتر از خویش کردن. در کربلا، فدا کردنِ جان در راه دین، فداکردن خود در راه حسین(ع)، به خاطر حسین، تشنه جان دادن و ... دیده میشود.

از جمله مصادیق ایثار در حماسه عاشورا میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

1) امام حسین جان خود را فدای دین میکند

2) اصحاب امام، تا زدپنده اند نمی گذارند کسی از بنی هاشم به میدان رود

3) تا بنی هاشم زنده اند آسیبی به حسین نمیرسد

4) شب عاشورا که امام بیعت را از آنان بر میدارد، که جان خویش را نجات دهند، یکایک برخاسته، اعلام فداکاری میکنند و میگویند: زندگی پس از تو را نمیخواهیم و خود را فدای تو میکنیم

5) وقتی مسلم بن عوسجه بر زمین می افتد، در آخرین لحظات به حبیب ابن مظاهر وصیت میکند که تا زنده ای مبادا دست از یاری حسین برداری، جانت را فدای او کن

6) برخی از یاران امام حسین(ع) هنگام نماز ظهر، جان خویش را سپر تیرهای دشمن میکنند و امام نماز میخواند.

7) عباس با لب تشنه وارد فرات میشود و چون میخواهد آب بنوشد، یاد لبهای تشنه حسین و اطفال افتاده، آب نمی نوشد و به خویش نهیب میزند که آیا آب بنوشی در حالی که حسین(ع) تشنه و در آستانه مرگ است؟

8) زینب کبری برای نجات جان امام سجاد(ع)، خویش را به خیمه آتشگرفته میزند

9) وقتی در مجلس یزید، فرمان میدهند که امام سجاد را بکشند، زینب جان خویش را سپر بلا قرار میدهد

و دهها صحنه دیگر که هر کدام زیباتر از دیگری افبای ایثار را به آزادگان می آموزد.

منابع : برگرفته از کتاب " فرهنگ عاشورا " نوشته جواد محدثی صفحه 71

نويسنده: سید امین اتابک قهفرخی - ۱۳٩٢/۸/۱۸

در جراین حادثه کربلا هر یک از یاران امام در جریان این حادثه عظیم نقش خاصی داشتند. یکی از افرادی که در این حماسه حضور داشت و نقش بسیار موثری ایفا کرد ام کلثوم دختر امیرالمومنین(ع)، خواهر زینب کبری و حسین(ع) است. به او زینب صغری نیز میگویند.

پس از واقعه عاشورا ایشان در مدت اسارت، با سخنانش عترت رسول خدا را معرفی و ستم های حکّام را افشا میکرد. از جمله وقتی کاروان اسیران را به کوه وارد کردند، در جمع انوبه حاضران، به مردم دستور سکوت داد. هنگامی که همه ساکت شدند ام کلثوم به سخن پرداخت و کوفیان را به خاطر سستی در یاری امام و آلودن دست به خون سید الشهداء ملامت کرد. او در آغاز خطبه اش چنین گفت: "ای کوفیان! بدا به حال شما. چرا حسین را واگذاشتید و او را کشتید و اموالش را غارت کردید و خانواده اش را به اسارت گرفتید؟ مرگ بر شما، میدانید چه مصیبتی بر شما فرود آمده است؟ ... "

ایشان نیز در ایام حضور در دمشق نیز هرگز از بیان حقایق و افشای جنایات امویان کوتاهی نکرد. پس از بازگشت اهل بیت به مدینه نیز، ام کلثوم از جمله کسانی بود که گزارش این سفر خونین را به مردم میداد و در آگاه سازی مردم نقش بسزائی داشت.

همانطور که میبینیم ام کلثوم نیز هر چند کاری از دستش بر نمی آمد و به عبارتی توان جنگ و نظامی نداشت، اما نقش خود را در این حماسه به خوبی ایفا کرد، چرا که اگر او و امثال او نبودند کربلا در کربلا میماند و وقایع آن حادثه منتشر نمیشد و مردم آگاه نمیشدند.

بنابراین از جمله درس هایی که از حماسه حسینی میگیریم این است که همیشه نقش خود را به خوبی بشناسیم و به خوبی ایفای نقش کنیم. نقشی که موثر بوده و همواره اثر گذار باشیم نه اثر پذیر. بنابراین سعی کنیم همیشه و در همه جا نقش آفرینی کنیم و تاثیر گذار باشیم. مثلا در ایام سوگواری اباعبد الله به جای این که گوشه خیابان بایستیم و عزاداران را بنگریم خود نیز همت کنیم و با حضور در جمع عزاداران در برپایی عزای حسینی نقشی داشته باشیم.

نويسنده: سید امین اتابک قهفرخی - ۱۳٩٢/۸/۱٧

از مهمترین درس های نهضت کربلا، آزادگی و حریت و تن به ظلم ندادن و اسیر ذلّت نشدن است.

امام حسین(ع) میفرمایند: "مرگ با عزت بهتر از مرگ با ذلت است" .امام حسین (ع) نیز در مقابل تسلیم و بیعت میفرمایند : " دست ذلت به شما نمیدهم و چون بردگان تسلیم شما نمیشوم". همچنین در کربلا زمانی که آن حضرت را میان جنگ یا بیعت مخیّر کردند، فرمودند : "ناپاکِ ناپاکزاده مرا بین دو چیز، شمشیر و ذلت مخیّر قرار داده است، ذلت از ما بسیار دور است."

      بر ما گمان بندگیِ زور برده اند                ای مرگ همتی که نخواهیم این قیود
      از آستان همّت نا ذلت است دور              واندر کُنامِ غیرت ما نیستش ورود

مرگ بهتر از ننگ است  است و ننگ، بهتر از دوزخ.

گر شما با به جهان دینی و آیینی نیست           لااقل مردم آزاده به دنیا باشید

حماسه عاشورا به همه مظلومان، درس مبارزه و به همه مبارزان، الهام مقاومت و روحیه آزادگی داده است.

گاندی رهبر هند چنین میگوید: "من برای مردم هند، چیز تازه ای نیاوردم. فقط نتیجه ای را که از مطالعات و تحقیقاتم درباره تاریخ زندگی قهرمانان کربلا به دست آورده بودم، ارمغان ملّت هند کردم. اگر بخواهیم هند را نجات دهیم، واجب است همان راهی را بپیماییم که حسین بن علی (ع) پیمود."


درس آزادی به دنیا داد رفتار حسین             بذر همت در جهان افشاند افکار حسین
با قیام خویش بر اهل جهان معلوم کرد            تابع اهل ستم گشتن بود عار حسین
مرگ با عزّت، زعیش در مذلت بهتر است          نغمه ای میباشد از لعل دُرَربار حسین

 

منابع : برگرفته از کتاب " فرهنگ عاشورا " نوشته جواد محدثی صفحه 28 و 29

نويسنده: سید امین اتابک قهفرخی - ۱۳٩٢/۸/۱٦

از نهضت های شیعی پس از حماسه عاشورا، میتوان انقلاب توابین، انقلاب مدینه، قیام مختار، قیام یزید و ... و حرکت های دیگر را نام برد.
تاثیر حماسه عاشورا را در انقلاب های بزرگی که در طول تاریخ، بر ضد ستم انجام گرفته، چه در عراق و ایران و چه در کشور های دیگر نباید از یاد برد. فرهنگ شهادت و انگیزه جهاد و جانبازی که در انقلاب اسلامی ایران و هشت سال دفاع مقدس در جبهه ها جلوه گر بود، گوشه ای از تاثیر پذیری از حماسه حسینی است. شعار "نهضت ما حسینیه، رهبر ما خمینیه" که در مبارزات ملت مسلمان ایران بر ضد طاغوت طنین افکن بود و نیز شور حسینی جبهه های رزم ایران، گواه روشن تاثیر گزاری کربلا در قرنها پس از آن حماسه مقدس است.

منابع : کتاب " فرهنگ عاشورا " نوشته جواد محدثی صفحه 24

نويسنده: سید امین اتابک قهفرخی - ۱۳٩٢/۸/۱٥

1) پیورزی مساله اسلام و حفظ آن از نابودی
2) هزیمت امویان از عرصه فکری مسلمین
3) شناخت اهل بیعت به عنوان نمونه های پیشوایی امت
4) تمرکز شیعه از بعد اعتقادی بر محور امام
5) وحدت صفوف شیعه در جبهه مبارزه
6) ایجاد حس اجتماعی در مردم
7)شکوفایی موهبت های ادبی و پدید آمدن ادبیات عاشورائی
8) منابر وعظ و ارشاد، به عنوان وسیله آگاهی مردم
9) تداوم انقلاب به صورت زیمنه سازی نهضت های پس از عاشورا

منابع : کتاب " فرهنگ عاشورا " نوشته جواد محدثی صفحه 24

نويسنده: سید امین اتابک قهفرخی - ۱۳٩٢/۸/۱٤

از نتایج و آثار قیام عاشورا میتوان به موراد زیر اشاره کرد:

1) قطع نفوذ دینی بنی امیه بر افکار مردم

2) احساس گناه و شرمساری در جامعه، بخاطر یاری نکردن حق و کوتاهی در ادای تکلیف

3) فرو ریختن ترسها و رعبها از اقدام و قیام بر ضد ستم

4) رسوایی یزیدیان و حزب حاکم اموی

5) بیداری روح مبارزه در مردم

6) تقویت و رشد انگیزه های مبارزاتی انقلابیون

7) پدید آمدن مکتب جدید اخلاقی و انسانی ( ارزشهای نوین عاشورایی و حسینی )


ادامه مطلب ...
نويسنده: سید امین اتابک قهفرخی - ۱۳٩٢/۸/۱۳

 نخستین مسابقه سراسری وبلاگ نویسی پیام ها و درسهای عاشورای حسینی به همت قرارگاه فضای مجازی ناحیه بسیج شهید بهشتی تهران وبا همکاری مجمع نخبگان فضای مجازی وجنگ نرم برگزار می شود.

ازعلاقه مندان دعوت می شود تا با خلق یادداشتی کوتاه درخصوص پیام ها ودرسهای واقعه عاشورا در این مسابقه سراسری شرکت نمایند.

قوانین و ضوابط مسابقه:                                                                            

- تولیدات وبلاگ نویسان باید یادداشت کوتاه باشد.
- هر شخص مجاز به ارسال یک اثر می باشد.
- آثار ارسالی باید تولیدی باشند.
- مسابقه به صورت سراسری برگزار می شود و شرکت برای عموم آزاد می باشد.
- اثر ارسالی ابتدا باید در وبلاگ شخص شرکت کننده منتشر شود و سپس توسط فرم ثبت اثر به مسابقه ارسال شود.
- جهت ارسال اثر، آدرس وبلاگ و نام وشماره تلفن نویسنده وبلاگ به رایانامه(ایمیل) دبیرخانه مسابقه جهت شرکت درمسابقه الزامیست.

رایانامه(ایمیل) شرکت در مسابقه:beheshti@ghasam.ir

- مهلت ارسال آثار ازاول محرم( 14آبان) لغایت اربعین حسینی(2دی) می باشد، آثاری که تاریخ ارسال مطلبشان خارج از این محدوده زمانی باشد حذف خواهند شد

- قرار گرفتن بنر تبلیغاتی مسابقه وبلاگ نویسی در وبلاگ شرکت کنندگان الزامی می باشد.

"به 5 نفراز برترین آثارخلق شده جوائز و هدایای نفیسی اهدا خواهد شد"

فراخوان نخستین مسابقه سراسری وبلاگ نویسی پیام ها و درسهای عاشورای حسینی

سید امین اتابک قهفرخی
استفاده از مطالب این وبلاگ با ذکر منبع بلامانع است . با رای دادن به وبلاگ کلام مطهر در جشنواره وبلاگ های برتر ایرانی به ما کمک کنید.
نويسندگان وبلاگ:
کدهاي اضافي کاربر :


Powered by WebGozar