نويسنده: سید امین اتابک قهفرخی - ۱۳٩٢/۱٢/٢٠

 

نماز اول وقت - کلام مطهر

 

نماز اول وقت - کلام مطهر

نويسنده: سید امین اتابک قهفرخی - ۱۳٩٢/۱٢/۱٦

در حدیث نبوى رسول اکرم بیان فرموده است، : اِن قُبِلَت قُبِلَ ما سِواها وَ اِن رُدَّت رُدَّ ماسِواها یعنى شرط قبولى و پذیرش سایر اعمال انسان قبولى نماز است، به این معنى که اگر انسان کارهاى خیرى انجام بدهد و نماز نخواند و یا نماز بخواند اما نماز نادرست و غیر مقبولی که رد بشود، سایر کارهاى خیر او هم رد مى شود.

منابع : کتاب آزادی معنوی نوشته استاد شهید مرتضی مطهری

نويسنده: سید امین اتابک قهفرخی - ۱۳٩٢/۱٢/۱٤

به همان نسبت که وابستگی و غرق شدن در مادیات انسان را از خود جدا می‏کند و با خود بیگانه می‏سازد ، عبادت انسان را به خویشتن باز می‏گرداند، عبادت به هوش آورنده انسان و بیدار کننده انسان است ، عبادت انسان‏ غرق شده و محو شده در اشیاء را مانند نجات غریق ، از اعماق دریای غفلتها بیرون می‏کند ، در عبادت و در پرتو یاد خداوند است که انسان خود را آنچنان که هست می‏بیند ، به نقصها و کسریهای خود آگاه می‏گردد ، از بالا به‏ هستی و حیات و زمان و مکان می‏نگرد ، و در عبادت است که انسان به‏ حقارت و پستی آمال و آرزوهای محدود مادی پی می‏برد و می‏خواهد خود را به‏ قلب هستی برساند.


ادامه مطلب ...
نويسنده: سید امین اتابک قهفرخی - ۱۳٩٢/۱٢/۱٢

قرآن در مواردی در کنار نماز به مساله داد و ستد و تجارت اشاره کرده و در آیه 9 سوره مبارکه جمعه چنین میفرماید: یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا إِذَا نُودِیَ لِلصَّلَاةِ مِن یَوْمِ الْجُمُعَةِ فَاسْعَوْا إِلَىٰ ذِکْرِ‌ اللَّـهِ وَذَرُ‌وا الْبَیْعَ ۚ ذَٰلِکُمْ خَیْرٌ‌ لَّکُمْ إِن کُنتُمْ تَعْلَمُونَ ، فَإِذَا قُضِیَتِ الصَّلَاةُ فَانتَشِرُ‌وا فِی الْأَرْ‌ضِ وَابْتَغُوا مِن فَضْلِ اللَّـهِ وَاذْکُرُ‌وا اللَّـهَ کَثِیرً‌ا لَّعَلَّکُمْ تُفْلِحُونَ ، اى کسانى که ایمان آورده‌اید، چون براى نماز جمعه ندا درداده شد، به سوى ذکر خدا بشتابید، و داد و ستد را واگذارید. اگر بدانید این براى شما بهتر است، و چون نماز گزارده شد، در [روى‌] زمین پراکنده گردید و فضل خدا را جویا شوید و خدا را بسیار یاد کنید، باشد که شما رستگار گردید. 

در قرآن از تجارت به هنگام نماز انتقاد شده و در آیه 11 سوره جمعه میفرماید: وَإِذَا رَ‌أَوْا تِجَارَ‌ةً أَوْ لَهْوًا انفَضُّوا إِلَیْهَا وَتَرَ‌کُوکَ قَائِمًا ۚ قُلْ مَا عِندَ اللَّـهِ خَیْرٌ‌ مِّنَ اللَّـهْوِ وَمِنَ التِّجَارَ‌ةِ ۚ وَاللَّـهُ خَیْرُ‌ الرَّ‌ازِقِینَ، و چون داد و ستد یا سرگرمیى ببینند، به سوى آن روى‌آور مى‌شوند، و تو را در حالى که ایستاده‌اى ترک مى‌کنند. بگو: آنچه نزد خداست از سرگرمى و از داد و ستد بهتر است، و خدا بهترین روزى دهندگان است. 

از طرفی در آیه 37 سوره مبارکه نور میخوانیم: رِ‌جَالٌ لَّا تُلْهِیهِمْ تِجَارَ‌ةٌ وَلَا بَیْعٌ عَن ذِکْرِ‌ اللَّـهِ وَإِقَامِ الصَّلَاةِ ، رادمردانی هستند که هیچ گونه تجارت و داد و ستدی آنان را از یاد خدا باز نمیدارد و همین که صدای اذان را بشنوند، به سوی نماز میروند.

نماز و تجارت - کلام مطهر

به طور کلی باید گفت تجارت به جای نماز ممنوع است ولی بعد از نماز یا قبل از آن پسندیده است.

منابع : برگرفته از کتاب پیوندهای نماز نوشته محسن قرائتی

 

 

نويسنده: سید امین اتابک قهفرخی - ۱۳٩٢/۱٢/۱٠

امیر المومنین علی (ع) در نماز به شهادت رسیدند و امام حسین(ع) نیز در لحظاتی قبل از شهادت در روز عاشورا به نماز ایستاند. این مطلب نشان میدهد نه حضرت علی(ع) به خاطر شهادت مسجد را ترک کردند و نه امام حسین(ع) به علت جنگ، لحظه ای در اقامه نماز درنگ نمودند.

بهترین چیز برای برای سجده، خاک کربلاست. خاک کربلا نشانه عزت، صلابت و شهادت است. تاریخ کربلا سپری در برابر همه نوع تهدیداتی است که ابرقدرت ها بر علیخ مسلمانان دارند. سجده بر خاک کربلا علاوه بر بندگی خدا، یادآور عزت، شهامت، شجاعت، عصمت، و شهادت است.

در روایات میخوانیم از نماز آن بخش هایی قبول است که انسان حضور قلب داشته باشد و اگر حضور قلب نبود، نمازهای نافله سبب قبولی آن است. نمازهای نافله کلید قبولی نمازهای واجب است و اگر نه حضور قلبی بود و نه نافله، لااقل سجده بر خاک کربلا سبب قبولی نماز و صعود آن میشود.

امام حسین(ع) در روز عاشورا برای دو رکعت نماز، تیر باران دشمن را برای خود و اصحابش پذیرفت. در جمهوری اسلامی ایران نیز امامان جمعه ای همچون آیت الله اشرفی، دستغیب، مدنی و صدوقی شهید محراب شدند.

نماز و مهر کربلا - کلام مطهر

منابع : برگرفته از کتاب پیوندهای نماز نوشته محسن قرائتی

نويسنده: سید امین اتابک قهفرخی - ۱۳٩٢/۱٢/٩

انسان باید همیشه کارهای خودش را خودش انجام دهد و هیچ گاه کاری را بر دوش دیگران نیندازد حتی اگر بخواهد به عبادت پروردگار برود باید کارهایش را خودش انجام دهد، نه این که کارهایش را به دوش دیگران بیندازد و خودش به عبادت بپردازد. استاد شهید مرتضی مطهری در کتاب داستان راستان داستانی با عنوان همسفر حج از امام صادق(ع) ذکر میکنند که چنین است:

مردی از سفر حج برگشته ، سرگذشت مسافرت خودش و همراهانش را برای‏ امام صادق تعریف می‏کرد ، مخصوصا یکی از همسفران خویش را بسیار می‏ستود که ، چه مرد بزرگواری بود ، ما به معیت همچو مرد شریفی مفتخر بودیم . یکسره مشغول طاعت و عبادت بود ، همینکه در منزلی فرود می‏آمدیم او فورا به گوشه‏ای می‏رفت ، و سجاده خویش را پهن می‏کرد ، و به طاعت و عبادت‏ خویش مشغول می‏شد .

امام : " پس چه کسی کارهای او را انجام می‏داد ؟ و که حیوان او را تیمار می‏کرد ؟ "

- البته افتخار این کارها با ما بود . او فقط به کارهای مقدس خویش‏ مشغول بود و کاری  به این کارها نداشت .

امام فرمودند: " بنابر این همه شما از او برتر بوده‏اید " .

همانطور که در مقاله کمک نخواستن از دیگران در کارها 1 خواندیم انسان نباید کارهای خودش را به بهانه عبادت و دعا به دوش دیگران بیندازد.

منابع:

برگرفته کتاب داستان راستان جلد اول اثر استاد شهید مرتضی مطهری

وبلاگ کلام مطهر             kalamemotahar.persianblog.ir/post/136

نويسنده: سید امین اتابک قهفرخی - ۱۳٩٢/۱٢/۸

در دین مبین اسلام شفارش شده که اگر کسی اهل مسجد و جماعت نیست و عملاً به عبادت و وحدت و امت،بدون عذر پشت پا میزند، او را بایکوت کرده و به عنوان همسر انتخاب نکنید. همین سفارش میتواند جوانان را به نماز تشویق کرده و مساجد را پر کند. زیرا کسی که بفهمد رها کردن مسجد و مسلمین به قیمت طرد عملی او از جامعه اسلامی تمام میشود، هرگز مساجد را رها نخواهد کرد.

همچنین در فضیلت ازدواج و تشویق به این امر مهم در روایات آمده است : " اگر انسان ازدواج کند، ثواب نمازش هفتاد برابر میشود. "

منابع : برگرفته از کتاب پیوندهای نماز نوشته محسن قرائتی

مطالب قديمي تر » « مطالب جديدتر
سید امین اتابک قهفرخی
استفاده از مطالب این وبلاگ با ذکر منبع بلامانع است . با رای دادن به وبلاگ کلام مطهر در جشنواره وبلاگ های برتر ایرانی به ما کمک کنید.
نويسندگان وبلاگ:
کدهاي اضافي کاربر :


Powered by WebGozar