نويسنده: سید امین اتابک قهفرخی - ۱۳٩٢/۱٢/۱٤

به همان نسبت که وابستگی و غرق شدن در مادیات انسان را از خود جدا می‏کند و با خود بیگانه می‏سازد ، عبادت انسان را به خویشتن باز می‏گرداند، عبادت به هوش آورنده انسان و بیدار کننده انسان است ، عبادت انسان‏ غرق شده و محو شده در اشیاء را مانند نجات غریق ، از اعماق دریای غفلتها بیرون می‏کند ، در عبادت و در پرتو یاد خداوند است که انسان خود را آنچنان که هست می‏بیند ، به نقصها و کسریهای خود آگاه می‏گردد ، از بالا به‏ هستی و حیات و زمان و مکان می‏نگرد ، و در عبادت است که انسان به‏ حقارت و پستی آمال و آرزوهای محدود مادی پی می‏برد و می‏خواهد خود را به‏ قلب هستی برساند.


من همیشه به این سخن دانشمند معروف عصر خودمان انشتین به اعجاب‏ می‏نگرم . آنچه بیشتر مایه اعجاب است اینست که این دانشمند متخصص در فیزیک و ریاضی است نه در مسائل‏ روانی و انسانی و مذهبی و فلسفی . او پس از تقسیم مذهب به سه نوع ، نوع‏ سوم را که مذهب حقیقی است مذهب وجود یا مذهب هستی می‏نامد و احساسی که‏ انسان در مذهب حقیقی دارد این چنین شرح می‏دهد : " در این مذهب ، فرد ، کوچکی آمال و هدفهای بشر و عظمت و جلالی که در ماورای پدیده‏ها در طبیعت و افکار تظاهر می‏نماید حس می‏کند ، او وجود خود را یک نوع زندان می‏پندارد چنانکه می‏خواهد از قفس تن پرواز کند و تمام‏ هستی را یک باره به عنوان یک حقیقت واحد دریابد " .

ویلیام جیمز درباره نیایش می‏گوید : " انگیزه نیایش ، نتیجه ضروری این امر است که در عین اینکه درونی ترین‏ قسمت از خودهای اختیاری و عملی هر کس خودی از نوع اجتماعی است ، با وجود این ، مصاحب کامل خویش را تنها در جهان اندیشه می‏تواند پیدا کند . اغلب مردم خواه به صورت پیوسته ، خواه تصادفی در دل خود به آن رجوع‏ می‏کنند . حقیرترین فرد در روی زمین با این توجه عالی ، خود را واقعی و با ارزش می‏کند ".

اقبال لاهوری نیز سخنی عالی در مورد ارزش پرستش و نیایش از نظر باز یافتن خود دارد که دریغ است نقل نشود ، می‏گوید : " نیایش به وسیله اشراق نفسانی ، عملی و حیاتی و متعارفی است که به‏ وسیله آن جزیره کوچک شخصیت ما وضع خود را در کل بزرگتری از حیات‏ اکتشاف می‏کند "

منابع : کتاب سیری در نهج البلاغه اثر استاد شهید مرتضی مطهری

سید امین اتابک قهفرخی
استفاده از مطالب این وبلاگ با ذکر منبع بلامانع است . با رای دادن به وبلاگ کلام مطهر در جشنواره وبلاگ های برتر ایرانی به ما کمک کنید.
نويسندگان وبلاگ:
کدهاي اضافي کاربر :


Powered by WebGozar