نويسنده: سید امین اتابک قهفرخی - ۱۳٩۱/۱۱/٢

همواره استعدادهایی در انسان وجود دارد که باید شناسائی و شکوفا گردد. این استعدادها باید رشد کند و از حالت بالقوه به بالفعل تبدیل شود. شهید مطهری در کتاب حکمت ها و اندرز ها جلد اول در مقاله حق و تکلیف چنین میفرماید : (( خداوند متعال در سوره احزاب، آیه 72، به طرز بسیار لطیف و جذّابی، استعداد فوق العاده فرزند آدم را ذکر کرده است. آنجا که هیچ موجود آسمانی و زمینی، جرأت و جسارت جلو آمدن ندارد، انسان به اتکاء استعداد و شایستگی خود، گام پیش مینهد و قبولی خود را نسبت به امانت الهی و سرّ امانت اعلام می دارد.)). شهید مطهری نیز در همین کتاب حکمت ها و اندرز ها جلد اول در مقاله اختیار امتیاز بزرگ انسان چنین می فرماید: (( قرآن در سوره دهر آیات 2 و 3 میفرماید : « ما انسان را از نطفه ای آفریدیم که دارای خلیطها و رشته ها و استعداد های گوناگون است، او را در معرض امتحان و آزمایش قرار می دهیم، او  را شنوا و بینا قرار دادیم، راه را به او نشان دادیم اما او را طوری آفریدیم که مجبور نیست از طبیعت یا غریزه ای اطاعت کند، او آزاد و حرّ آفریده شده است و باید شخصاً خودش راه خود را انتخاب کند، ما راه را به او نشان دادیم و او خود داند که قدردان یا ناسپاس بوده باشد » آدمی هم استعداد بابا رفتن و پیوستن به ملأ اعلی را دارد و هم استعداد فرو رفتن در طبیعت و استغراق در پستی و دنائت، و اگر راه کمال و ترقی را گرفت و با مجاهدت و سعی و عمل با هواپرستی مبارزه کرد ارزش بیشتری دارد، که باید با نیروی تصمیم راه صحیح خود را انتخاب کند .))


بنابراین انسان با این همه استعداد و توانایی در مرحله اول باید این استعداد ها را شناسایی و شکوفا کند و در مرتبه دوم باید تعالی میان همه استعداد ها برقرار کند. استاد مطهری در کتاب اخلاق جنسی در اسلام و جهان غرب چنین می گوید :(( ما ثابت می کنیم که رشد طبیعی استعدادها و از آن جمله استعداد جنسی تنها با رعایت مقررات اسلامی میسر است و انحراف از آن سبب آشفتگی و بی نظمی و حتی سرکوبی و زخم خوردگی این استعداد می گردد .))

بنابراین هر کس باید در مسیر زندگی با فکر منطقی خود هدفی را برگزیند و برای انتخاب مسیر زندگی و هدف خود باید به استعداد خود توجه نماید. هرکسی باید با توجه به علاقه و استعداد خود کاری را انتخاب کند که اگر چنین نباشد نه تنها به نتیجه نمی رسد بلکه شتید فاسد کننده روح هم باشد. پس انسان باید برای انتخاب های خود استعداد یابی شود. مثلا برای انتخاب رشته تحصیلی با توجه به ذوق و استعداد خود انتخاب رشته کنیم وگرنه ممکن است در مسر غلط و اشتباه گام برداریم و از هدف خود دور شویم.

علامه شهید مرتضی مطهری در رشته های مختلف، آثاری دارد که مطالعه هر کدام از آنها می تواند چراغ راه و محکی برای سنجیدن ذوق و استعدادها باشد. با مطالعه آثار شهید مطهری می توان هدف خود را انتخاب نمود و استعدادهای درونی خویش را از حالت بالقوه به بالفعل در آورد.

استاد مطهری در کتاب انسان کامل باره استعداد یابی و لزوم هماهنگی در رشد ارزشها چنین می گوید :(( کمال انسان در تعادل و توازن است، یعنی انسان با داشتن این همه استعدادهای گوناگون آن وقت انسان کامل است که فقط به سوی یک استعداد گرایش پیدا نکند و استعدادهای دیگرش را مهمل و معطل نگذارد و همه را در یک وضع متعادل و متوازن، همراه هم رشد دهد که علما می گویند اساساً حقیقت عدل به توازن و هماهنگی بر می گردد .))

مراجع و منابع:

1) برگرفته و تلخیص از کتاب نقطه آغاز آزاد اندیشی نوشته عباس هژبر ( عباس رضوانی نسب) چاپ اول 1384 نشر جمال

2) کتاب حکمت ها و اندرز ها جلد اول نوشته استاد شهید مرتضی مطهری

3) کتاب اخلاق جنسی در اسلام و جهان غرب نوشته استاد شهید مرتضی مطهری

4) کتاب انسان کامل نوشته استاد شهید مرتضی مطهری

سید امین اتابک قهفرخی
استفاده از مطالب این وبلاگ با ذکر منبع بلامانع است . با رای دادن به وبلاگ کلام مطهر در جشنواره وبلاگ های برتر ایرانی به ما کمک کنید.
نويسندگان وبلاگ:
کدهاي اضافي کاربر :


Powered by WebGozar