نماز و امر به معروف و نهی از منکر

خداوند در آیه 71 سوره مبارکه توبه میفرماید: (( وَ الْمُؤْمِنُونَ وَ الْمُؤْمِناتُ بَعْضُهُمْ أَوْلِیاءُ بَعْضٍ یَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَ یَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنْکَرِ وَ یُقیمُونَ الصَّلاةَ وَ یُؤْتُونَ الزَّکاةَ وَ یُطیعُونَ اللَّهَ وَ رَسُولَهُ أُولئِکَ سَیَرْحَمُهُمُ اللَّهُ إِنَّ اللَّهَ عَزیزٌ حَکیمٌ ))، مردان و زنان باایمان ، ولیّ ( و یار و یاور ) یکدیگرند امر به معروف ، و نهی از منکر می کنند نماز را برپا می دارند و زکات را می پردازند و خدا و رسولش را اطاعت می کنند بزودی خدا آنان را مورد رحمت خویش قرار می دهد خداوند توانا و حکیم است! در این آیه نماز، امر به معروف و نهی از منکر و زکات را در کنار یکدیگر قرار داده و با هم بیان میکند. در آیه 41 سوره مبارکه حج نیز میخوانیم: (( الَّذینَ إِنْ مَکَّنَّاهُمْ فِی الْأَرْضِ أَقامُوا الصَّلاةَ وَ آتَوُا الزَّکاةَ وَ أَمَرُوا بِالْمَعْرُوفِ وَ نَهَوْا عَنِ الْمُنْکَرِ وَ لِلَّهِ عاقِبَةُ الْأُمُورِ )) ، همان کسانی که اگر در زمین استقرارشان دهیم نماز به پا کنند و زکات دهند و به معروف وا دارند و از منکر باز دارند و سرانجام همه کارها با خدا است. صالحین همین که حکومت را در دست گرفتند، اقامه نماز و زکات و امر به معروف و نهی از منکر را با هم انجام میدهند.

نماز و امر به معروف و نهی از منکر - کلام مطهر

در اذان با کلمه حی علی الصلاه مردم به بزرگ ترین معروف ها، نماز دعوت میشوند در عین حال که نماز خود نهی از منکر است، طبق آیه 45 سوره مبارکه عنکبوت که میفرماید:  أَقِمِ الصَّلاةَ إِنَّ الصَّلاةَ تَنْهى‏ عَنِ الْفَحْشاءِ وَ الْمُنْکَرِ ، نماز را برپا دار ، که نماز ( انسان را ) از زشتیها و گناه بازمی دارد.

نماز به انسان خلاف کار نهیب میزند که اثر آن یا ترک خلاف است و یا توبه و استغفار. نظیر این که انسان لباس سفید بپوشد و این لباس سفید انسان را از آلودگی حفظ میکند به گونه ای که هرگاه خواست به سمت آلودگی برود و لباس آلوده شود، لباس سفید او را نهیب میکند و اگر لباس آلوده شد به او نهیب میزند که هر چه سریعتر آن را تمیز کند.

منابع : برگرفته از کتاب پیوندهای نماز نوشته محسن قرائتی

/ 0 نظر / 23 بازدید