نیاز به دیگران نوعی بردگی روحی و معنوی

انسان در زندگی خود نیازهای مادی زیادی دارد. نیاز به پوشاک، خوراک و مسکن. گاهی اوقات انسان عزت و شرف خود را حفظ میکند و حاظر نیست برای کسب این نیاز های مادی تن به ذلت و خواری بدهد و خود را اسیر دیگران کند، گاهی هم انسان عزت و شرف خود را اسیر میکند و برای کسب این نیازها تن به ذلت میدهد و اسیر دیگران میشود. هر چند انسان از لحاظ مادی در آسایش است ولی روحش اسیر است و باید ذلت را بپذیرد.

سعدی در حکایت 36 باب اول گلستان سعدی داستانی در این زمینه میگوید : دو برادر یکی خدمت سلطان کردی و دیگر به زور بازو نان خوردی باری این توانگر گفت درویش را که چرا خدمت نکنی تا از مشقت کار کردن برهی گفت تو چرا کار نکنی تا از مذلّت خدمت رهایی یابی که خردمندان گفته‌اند نان خود خوردن و نشستن به که کمر شمشیر زرّین به خدمت بستن.

به دست آهن تفته کردن خمیر                       به از دست بر سینه پیش امیر
عمر گرانمایه در این صرف شد                    تا چه خورم صیف و چه پوشم شتا
ای شکم خیره به تایی بساز                          تا نکنی پشت به خدمت دو تا

حضرت علی (ع) چنین میفرماید : اگر دلت میخواهد آزاد زندگی کنی، مثل بندگان و بردگان زحمت بکش و چشم از مال فرزندان آدم ببند. چیزی از این پست تر نیست که تو به قصد مردم بروی، به این قصد بروی که از مردم چیزی بگیری. تو همین مقدار که از مردم بی نیاز باشی، از همه مردم برتر هستی.

برخی از افراد وقتی بعضی از شغل ها به آنها پیشنهاد میشود، میگویند این شغل دون و پست است. ولی هر کاری، هر چه هم که تو آن را پست و دون گمان کنی، پست تر از اینکه دست طمع پیش دیگری دراز کنی نیست.

جاحظ یکی از علمای اهل تسنن میگوید : (( در میان سخنان علی (ع) نه سخن است که در دنیا نظیر ندارد.)) سه سخن آن اینگونه است : نیازمند هر کسی میخواهی باش، اما بدان اگر نیازمند کسی شدی تو برده او هستی؛ بی نیاز باش از هر که دلت میخواهد، مثل او هستی؛ نیکی کن به هر که دلت میخواهد؛ تو امیر او هستی.

استاد شهید مرتضی مطهری در کتاب آزادی معنوی چنین میفرمایند : (( نیازمندی به افراد دیگر نوعی رقّیت و بردگی است، اما چه جور بردگی؟ بردگی تن است؟ نه، بردگی روح است، بردگی معنوی است. ))

منابع :

1) کتاب آزادی معنوی نوشته استاد شهید مرتضی مطهری

2) گلستان سعدی

/ 1 نظر / 15 بازدید
تیام

http://3pid.blogsazan.com/ خوشحالم که بعد از کلی وبلاگ عاشقانه به این مطلب و این وبلاگ رسید وبلاگ مفیدیه خسته نباشین خوشحال میشم به وبلاگم بیایین و در صورت تمایل تبادل لینک داشته باشیم و اگه دوس داشتین[رویا]به مدیریت[نیشخند]کمک کنین تا سطح دینی وبلاگ رو هم بالا ببریم منتظرتونم شدید