ارزش تعلیم و تربیت در اسلام

استاد شهید مرتضی مطهری در کتاب داستان راستان به داستانی به نام "رسول اکرم و دو حلقه جمعیت" اشاره میکند. این داستان اولین داستان از مجموعه داستان راستان استاد شهید مرتضی مطهری میباشد. متن این داستان به شرح زیر است :

رسول اکرم  (ص) وارد مسجد ( مسجد مدینه ) شد ، چشمش به دو اجتماع افتاد که از دو دسته تشکیل شده بود ، و هر دسته‏ای حلقه‏ای تشکیل‏ داده سر گرم کاری بودند : یک دسته مشغول عبادت و ذکر و دسته دیگر به‏ تعلیم و تعلم و یاد دادن و یاد گرفتن سرگرم بودند ، هر دو دسته را از نظر گذرانید و از دیدن آنها مسرور و خرسند شد . به کسانی که همراهش بودند رو کرد و فرمود : " این هر دو دسته کار نیک می‏کنند و بر خیر و سعادتمند " . آنگاه جمله‏ای اضافه کرد : " لکن من برای تعلیم و داناکردن فرستاده شده‏ام " ، پس خودش به طرف همان دسته که به کار تعلیم و تعلم اشتغال داشتند رفت ، و در حلقه آنها نشست.

همانطور که میبینیم تعلیم و تربیت در اسلام بسار سفارش شده است، حتی تعلیم و تربیت از عبادت محض نیز بالاتر است، خداوند در آیه 1 سوره مبارکه قلم به قلم که ابزار عالمان و دانشمندان است قسم خوره و میگوید : ن ۚوَالْقَلَمِ وَمَا یَسْطُرُ‌ونَ ، سوگند به ن و سوگند به قلم و آن‌چه که به‌وسیله‌ی قلم می‌نویسند.

ارزش تعلیم و تربیت در اسلام

منابع : برگرفته کتاب داستان راستان جلد اول اثر استاد شهید مرتضی مطهری

/ 0 نظر / 138 بازدید