نماز تازه کردن ایمان است

این مرد ( عمر ) آن قدر فکر نکرد که آخر این چند ده هزار سرباز که قطعاً تعدادشان به صد هزار نمی‏رسیده با چه قدرتی دارد با دو تا چند صدهزار نفر، در دو جبهه مختلف می‏جنگد و فاتح می‏شود؟ این فتح ، فتح چیست؟ فتح‏ اسلحه است؟ آیا اسلحه عرب بر اسلحه ایرانی و رومی می‏چربید؟ ابدا، ایرانیان و رومیان از دو کشور متمدن بودند و عالیترین سلاحهای زمان خود را در اختیار داشتند، در حالی‏ که شمشیر عرب، در مقابل شمشیرهایی که در ایران یا روم وجود داشت، مثل‏ یک آهن شکسته بود. آیا نژاد عرب از نژاد روم یا نژاد ایران قویتر و نیرومندتر و پهلوانتر بود؟ ابدا، مگر نمی‏دانید که [ قبل از اسلام ] شاپور ذوالاکتاف چه به سر عربها آورد؟ مگر شاپور ذوالاکتاف نبود که‏ هزاران عرب را اسیر کرد ؟ مگر شانه‏های آنها را سیاه [ و سوراخ ] نکرد و آنان را به زنجیر نکشید ؟ زور عرب در آن ایام کجا بود ؟ مگر صد سال بعد همین ایران ، عرب را شکست نداد؟ پس عرب با چه نیروئی با ایران و روم‏ می‏جنگد و آنها را شکست می‏دهد ؟ نیروی او ، نیروی ایمانش است، همان‏ نیرویی است که از " حی علی خیرالعمل " گرفته، نیروئی است که از نماز گرفته، نیروئی است که از راز و نیاز با خدای خودش گرفته است. به‏ تعبیر قرآن وقتی که او شب به درگاه الهی می‏ایستد و راز و نیاز و مناجات‏ می‏کند ، از خدای خود نیرو می‏گیرد. آن نیروست که به او روحیه داده، یعنی روحیه عرب است که ایران و روم را شکست می‏دهد . این روحیه را از چه چیز گرفته است؟ از ایمانش گرفته.

نماز چیست؟ تازه کردن ایمان. این روحیه را از الله اکبرش گرفته است. وقتی که در نماز چندین بار می‏گوید : " الله اکبر " جواب همه را می‏دهد ، همه اینها هیچ است. وقتی چند صدهزار سرباز را در مقابل خود می‏بیند ، می‏گوید: " لا حول و لاقوه الا بالله العلی العظیم " ، " الله اکبر " خدا بزرگتر است، همه‏ قدرتها به دست خداست. انسان باید به خدا اتکاء داشته باشد، از خدا نیرو بگیرد، از خدا قدرت بخواهد. همین نماز است که به او نیرو داده است، اگر این نماز نبود، آن سرباز مجاهد، مجاهد نبود.

تو او را از اشتباه بیرون بیاور . مگر اسلام نمی‏گوید که این دستورها به‏ یکدیگر وابسته است ؟ آنکه جهاد بر او واجب است، باید جهاد کند و ماندنش برای نماز در مسجد مدینه حرام است . شرط قبول نماز جهاد است، و شرط قبول جهاد، نماز. آنکه شرایط یک مجاهد برایش فراهم است، بر او واجب است که جهاد کند، به او بگو که اسلام می‏گوید نماز منهای جهاد باطل است. این نه تنها خیرالعمل نیست، بلکه شرالعمل است و نماز نیست. نماز اسلام را به او یاد بده. آن نمازی که آدم از جهاد فرار کند و مسجد را انتخاب کند، نماز اسلام نیست، نماز اسلام، خیرالعمل است. نه اینکه بیائی " حی علی خیرالعمل " را از اذان برداری و خیال کنی این‏ بدآموزی دارد، چون مسلمانان به جای جهاد ، سراغ نماز می‏روند ! نه ، فکرش را اصلاح کن ، اشتباه را از کله اش بیرون بیاور . چرا چنین حرفی‏ می‏زنی ؟ !

این است که در منطق اسلام و اگر بخواهیم به تعبیر امروز بگوییم ، در نظام ارزشهای اسلامی ارزش ارزشها " عبادت " است ، اما " عبادت‏ اسلامی " ، " عبادت با شرایط " . قرآن به ما گفته است که نماز ، آن‏ وقت نماز است که اثرش هویدا باشد ، اثر خود را نشان دهد . چطور نشان‏ می‏دهد ؟ " « ان الصلوه تنهی عن الفحشاء و المنکر »" ( 1 ) خصلت نماز درست ، این است که انسان را از کارهای زشت باز  می‏دارد . اگر دیدی نماز می‏خوانی و در عین حال معصیت می‏کنی ، بدان که‏ نمازت نماز نیست . پس نمازت را درست کن . نماز ، تو را به همه‏ ارزشهای دیگر می‏رساند به شرط اینکه نمازت واقعا نماز باشد . همه درسها را باید از علی ( ع ) یاد بگیریم . علی ( ع ) مجمع تمام‏ ارزشهای اسلامی است و نهج‏البلاغه سخن اوست ، کتابی که انسان به هر جای آن‏ [ مراجعه کند ] کانه منطقی دیگر می‏بیند ، یعنی یک انسان دیگری ، غیر از انسانی که در جای دیگر این کتاب حرف می‏زند ، می‏بیند . در هر جائی ، علی‏ ( ع ) یک شخصیت است [ به این معنا که ] شخصیتی است جامع همه ارزشهای‏ انسانی . یک جا منطقش ، منطق حماسه است ، گوئی پس از دوره کودکی ، وارد نظام شده و دوره سربازی و بعد درجات نظامی را طی کرده و یک‏ فرمانده شده است ، و غیر از مسائل فرماندهی چیز دیگری نمی‏داند ، روحی‏ است مملو از حماسه نظامی . در جای دیگر سراغ همین علی می‏رویم ، او را عارفی می‏بینیم که گوئی جز راز و نیاز عاشقانه چیز دیگری را متوجه نیست .

منابع : کتاب انسان کامل اثر استاد شهید مرتضی مطهری

/ 1 نظر / 24 بازدید
حقدوست

[گل][گل][گل][گل][گل] [گل][گل][گل] [گل] سلام بر شما گرامی وبلاگ خوب و جالبی دارید. امیدوارم در ادامه راه موفق باشید. شمابزرگوار برای مطالعه مطالب زیر دعوت شده‌‌اید: ************ [گل] آیا در بین سربازان امام زمان(عج) زنان نیز وجود دارند؟ [گل] [گل] اوّلین کسی که با امام زمان بیعت کرده و دست حضرت را می‌‌بوسد کیست؟ [گل] *********** [گل] احادیث بسیار زیبای هفته [گل] # نگاه ویژه خدا به 4 دسته از بندگانش # عامل سرد شدن دوستیها # سه چیز بسیار محبوب نزد خداوند متعال *********** [گل] تا کنون به این فکر کردید که: [گل] نجس‌‌ترین و پلیدترین چیز دنیا چیست؟؟!!! ************ [گل] مجموعه ای از برنامه ‌‌های مذهبی آندروید برای گوشیهای هوشمند [گل] قرآن(متن و صوت)+مفاتیح الجنان+نهج البلاغه+ویجت اذان+رساله12مرجع+سفر عتبات+قبله یاب ************* [گل] توصیه می‌‌‌کنم از باقی صفحات وبلاگ هم بازدید کنید. منتظر حضور و نظرات ارزشمند شما گرامی هستم www.bia2mofid.persianblog.ir [گل] [گل][گل][گل] [گل][گل][گل][گل][گل]