نماز و نشاط

در دین اسلام بین نماز و نشاط و شادابی ارتباطی است. اسلام سفارش میکند که با آب سرد وضو بگیرید و پاداش کس که آب وضو را خشک نکند، 30 برابر است. این مطاب شاید به خاطر آن باشد که هر چه آب سرد روی پوست بماند، نشاط انسان بیشتر میشود.

امام رضا (ع) نیز میفرمایند : یکی از فواید وضو نشاط و آمادگی روحی است. در حدیثی دیگر آمده است، افراد با وضو نیز وضوی خود را تجدید کنند که وضو روی وضو، نورٌ عَلَی نور است.

خداوند در آیه 142 سوره نساء چنین میفرمایند : إِنَّ الْمُنافِقینَ یُخادِعُونَ اللَّهَ وَ هُوَ خادِعُهُمْ وَ إِذا قامُوا إِلَى الصَّلاةِ قامُوا کُسالى‏ یُراؤُنَ النَّاسَ وَ لا یَذْکُرُونَ اللَّهَ إِلاَّ قَلیلاً . منافقان می خواهند خدا را فریب دهند در حالی که او آنها را فریب می دهد و هنگامی که به نماز برمی خیزند ، با کسالت برمی خیزند و در برابر مردم ریا می کنند و خدا را جز اندکی یاد نمی نمایند! بنابراین میبینیم که نماز افراد منافق همراه با کسالت و بی حالی و به دور از نشاط و شادابی است. امام علی (ع) در این رابطه میفرمایند: در حال کسالت و خواب آلودگی به نمتز نایستید. در دعاها و مناجات ها میخوانیم خدایا پناه میبرم به تو از عبادت با کسالت و بدون نشاط.

منابع : برگرفته از کتاب پیوندهای نماز نوشته محسن قرائتی

/ 0 نظر / 34 بازدید