نماز، اعلام صلح و صفا با همه بندگان صالح خدا

استاد شهید مرتضی مطهری پیرامون امر اعلام صلح و صفا با همه بندگان صالح خدا در نماز، در کتاب آزادی معنوی چنین میفرمایند: (( نماز توجه به خداست . توجه به غیر خدا شرک است ولى در عین حال به ما مى گویند در نماز بگو اَلسَّلامُ عَلَینا وَ عَلى عِبادِاللهِ الصّالحین سلام بر ما، سلامت بر ما و بر جمیع بندگان شایسته خدا. اعلام صلح و صفا با همه بندگان صالح خدا مى کنى . به قول امروزیها اعلام همزیستى مسالمت آمیز با همه افراد شایسته مى کنى . در حال نماز مى گویى من با هیچ بنده شایسته اى سر جنگ ندارم چون اگر با بنده شایسته اى سر جنگ داشته باشیم ، خود ناشایسته ام . ممکن است بگویید: ( اَلسَّلامُ عَلَینا وَ عَلى عِبادِاللهِ الصّالحین با روح عبادت - که حضور قلب به خداست - ارتباطى ندارد ). ولى در اسلام روح و پیکر عبادت با مسائل تربیتى آمیخته است . نماز ضمن اینکه مرکب تقرب پروردگار است ، مکتب تربیت هم هست . با اینکه از نظر مسائل معنوى هر چه انسان خودش ‍ و دیگران را فراموش کند بهتر است ، اما از نظر اجتماعى فراموش نکردن دیگران لازم و ضرورى است .
در سوره حمد که جزء قطعى نماز است مى گوییم : اِیّاکَ نَعبُدُ وَ اِیّاک نَستَعینُ ، نمى گوییم اِیّاک اَعبُدُ وَ اِیّاک اَستَعینُ . این جمله به اصطلاح متکلّم وحده است ، یعنى خدایا من تنها تو را مى پرستم ، تنها از تو کمک مى گیرم . ما این جور نمى گوییم ، مى گوییم : اِیّاکَ نَعبُدُ وَ اِیّاک نَستَعینُ خدایا! ما تنها تو را مى پرستیم ، و ما تنها از تو کمک و استعانت مى جوییم. یعنى مى گوییم خدایا! من تنها نیستم ، من با همه مسلمانهاى دیگر هستم . ضمناً انسان وابستگى و پیوستگى خودش به جامعه اسلامى را در حال عبادت و بندگى اعلام مى کند: خدایا! من فرد نیستم ، تک نیستم ، من عضوم ، جزئى از کل و عضوى از پیکر هستم ؛ ما هستیم نه من (در دنیاى اسلام من وجود ندارد، ما وجود دارد)؛ ما تنها تو را مى پرستیم ، تنها از تو کمک مى جوییم . و همین طور سایر قسمتهاى نماز که هر کدام خودش درس است ، تذکر و یادآورى است .

منابع : کتاب آزادی معنوی نوشته استاد شهید مرتضی مطهری

/ 1 نظر / 27 بازدید
تیام

خواهش میکنم وظیفه بود بله 100% منو با اسم "سپیدِ سرگرمی" لینک کنین من شما رو با چه اسمی لینک کنم؟ http://3pid.blogsazan.com/