نماز و کمک به محرومان

یکی از برکات نماز در مساجد، امدادگری است. همیشه کسانی که مشکلاتی داشتند به مساجد مراجعه میکردند و مشکلات خود را آنجا حل و فصل میکردند، این امر از زمان پیامبر اکرم (ص) رواج داشته است. تحقیقات و تجربیات نشان میدهند که کسانی که اهل مسجد هستند در میان مردم جامعه از محبوبیت بیشتری برخوردارند و نزد جامعه اعتماد بیشتری دارند و امین مردم شناخته میشوند؛ از این روست که هر کس مشکلی دارد به مسجد مراجعه میکند.

در قرآن کریم داستانی است که فقیری وارد مسجد شد و از مردم کمک خواست. کسی به او توجهی نکرد. حضرت علی (ع) مشغول نماز بود و این صحنه را متوجه شد، به فقیر اشاره کرد و او جلو آمد و حضرت در حال رکوع انگشتر خود را به او داد و در این زمان بود که آیه 55 سوره مائده نازل شد: (( إِنَّما وَلِیُّکُمُ اللَّهُ وَ رَسُولُهُ وَ الَّذینَ آمَنُوا الَّذینَ یُقیمُونَ الصَّلاةَ وَ یُؤْتُونَ الزَّکاةَ وَ هُمْ راکِعُونَ ))، سرپرست و ولیّ شما ، تنها خداست و پیامبر او و آنها که ایمان آورده اند همانها که نماز را برپا می دارند ، و در حال رکوع ، زکات می دهند.

همین که مردم آیه را شنیدند به مسجد آمدند تا ببینند این آیه درباره چه کسی نازل شده است. فهمیدند که مورد آیه شخص علی بن ابیطالب (ع) است.

در قرآن کریم در چندین آیه بارها نماز و انفاق، نماز و زکات، نماز و قربانی در کنار هم آمده است.

منابع : برگرفته از کتاب پیوندهای نماز نوشته محسن قرائتی

/ 0 نظر / 36 بازدید